Znany jest kształt nowej ustawy o biegłych rewidentach
Nowe regulacje przewidują m.in. krótszy okres rotacji firm audytorskich w badaniu jednostek zainteresowania publicznego, ograniczenia w usługach doradczych innych niż rewizja finansowa oraz surowe kary dla biegłych.
11 maja sejm uchwalił (po przyjęciu poprawek senatu)nową ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Warto zatem przyjrzeć się kilku najważniejszym regulacjom wynikającym z nowych przepisów, pamiętając, że ustawa musi być analizowana łącznie z postanowieniami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającym decyzję Komisji 2005/909/WE (DzUrz UE L 158 z 27 maja 2014, str. 77 oraz DzUrz UE L 170 z 11 czerwca 2014, str. 66).
1. rotacja
Jednym z ważniejszych rozwiązań jest przymusowa rotacja firm audytorskich. Nowa ustawa przewiduje, że czas prowadzenia badań ustawowych (czyli takich, do przeprowadzenia których zobowiązują przepisy) w tej samej jednostce zainteresowania publicznego przez tę samą firmę audytorską, lub firmę audytorską z nią powiązaną lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach UE, do której należą te firmy audytorskie, nie może przekraczać pięciu lat.
Co to oznacza w praktyce
Oznacza to, że ta sama firma audytorska może badać sprawozdania finansowe nie dłużej niż przez pięć kolejnych lat i nie ma po tym okresie możliwości przekazania badania, np. innemu członkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta